Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení. Více informací zde.

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky

Akce a informace 2007

Autor: | Datum: 31.12.2007 - 00:00 | Zhlédnuto: 1470x

 

Prosinec

Besedy:

  5.12. Předvánoční čas - ZŠ ZLatá stezka I.A a I.B, 9.00 a 10.00
  6.12. Vánoce přicházejí - ZŠ Vitějovice, 10.15
12.12. Vánoce přicházejí - ZŠ Lenora, 1.-3. tř, 9.00
12.12. Vánoce přicházejí - ZŠ Lenora, 4.-5.. tř, 10.00
13.12. Vánoční čas - MŠ Skalka, 9.45
17.12. Vánoce přicházejí - MŠ Skalka, 9.45
19.12. Vánoce přicházejí - ZŠ Zlatá stezka 387, 4.-5. tř., 8.15
19.12. Vánoce přicházejí - ZŠ Zlatá stezka 387, 1.-3. tř. tř., 9.30


3.12. a 17.12.Klubíčko - odpolední setkání dětí v knihovně s programem - 13.00, 13.45 spolupráce sociálního odboru MěÚ Prachatice, Městské knihovny Prachatice a dětí ze ZŠ Zlatá stezka 387.

 
     Poslední prosincová "Klubíčka" děti velice bavila, protože jsme pracovaly s písmenky a celými slovy. Vše probíhalo soutěživou hrou KOLOTOČ. Děti se snažily, aby získaly co nejvíce bodů. Ale nakonec byli všichni účastníci po zásluze odměněni a odcházeli se slovy: "Moc se těšíme po vánocích, až sem zase přijdeme."


5.12., 12.12. a 19.12. Čítárna U Čerta s knihou – Vánoční čtení s babičkami – 13.00 v odd. pro děti a mládež.

   
     A ani jsme se nenadály a již jsou tady zase vánoční svátky. Abychom dětem tyto krásné svátky klidu, radosti a lásky co nejdříve přiblížily, připravily knihovnice z oddělení pro děti a mládež "Vánoční čtení s babičkami". Pozvané babičky s nadšením a milým úsměvem dětem čtou pohádky, vypráví příběhy, které zažívaly ony, když byly malé a vůbec si povídáme o zimě a Vánocích
 

14.12. Klub maminek, Mami, čti aneb výchova ke čtenářství - děti a poezie - program pro maminky s dětmi s paní profesorkou Schulzovou ze SPgŠ v oddělení pro děti a mládež v 9.30 hodin.

  
     Mami, čti - další rady a zkušenosti paní profesorky Schulzové byly předány v oddělení pro děti a mládež v druhém pokračování na téma "Děti a poezie". Paní profesorka doporučila maminkám i vhodnou literaturu pro různé věkové skupiny dětí a maminky si s nadšením hned několik knih - kromě těch vzácných rad - odnášely domů.
 

18.12. HUDEBNÍ PODZIM S KNIHOVNOU IV. - Pánové W+V- hudební pořad od 15.00 hodin v Radničním sále.

 
     Posledním představením Hudebního podzimu s knihovnou bylo "setkání s pány Voskovcem a Werichem" v podání divadla VeTři z Počerad. Vystoupení herce Šimona Pečenky zanechalo ve všech přítomných krásné vzpomínky na Jiřího Voskovce a Jana Wericha.
____________________________________________________________________________________________
 
 
 

LISTOPAD

Besedy:

6.11. Informatika a katalog - SPgŠ I.B, 12.10
26.11. Nej v knihovně - ZŠ Dub 1.-5. tř., 10.30

 

5.11., 12.11., 19.11. a 26.11. Klubíčko - odpolední setkání dětí v knihovně s programem - 13.00, 13.45 spolupráce sociálního oboru MěÚ Prachatice, městské knihovny a dětí ze ZŠ Zlatá stezka 387.

 
     Další pokračování "Klubíčka" se opět vydařila. Děti chodí v doprovodu sociální pracovnice do knihovny pravidelně a velice rády. Knihovnice pro ně mají vždy připravený pestrý a zajímavý program. Jsme moc rády, že spolupráce dětí a knihovny se daří a děti se do knihovny vrací každé pondělí s radostí.

13.11. Batika Šibori - malování na hedvábí (paní Hana Abera) - internát SPgŠ Zlatá stezka, 18.30 hodin.

 
     Zvláštní batikování ŠIBORI je vlastně malování na hedvábí. Tuto zajímavou techniku předvedla paní Hana Abera studentkám SPgŠ Prachatice. Děvčatům se hotové výtvory paní Hany tak líbily, že se do této techniky určitě s chutí pustí.

14.11. Romano Suno - hudební pořad pro žáky Základní školy Zlatá stezka 387 - 10.00 hodin.

  

   
     Z literární soutěže pro rómské děti Romano suno, v překladu znamená Romský sen, vyplývá, že je určena Romům a to především dětem. Děti soutěží ve výtvarném umění a především v literatuře. Nejlepší práce jsou pak otištěny ve sborníku Romano suno. Letošní ročník je výroční, desátý. Autorem této soutěže je obecně prospěšná společnost Nová škola Praha dnes zastoupená paní Kateřinou Tykalovou. Ze sborníku četl v romštině pan František Bikár a v češtině pan spisovatel Petr Šabach. Vzácnými hosty byly paní místostarostka Hana Rabenhauptová a vedoucí odboru sociálních věcí paní Jaroslava Hauptmanová.
Zatančila dívčí skupina Koťata a Dračice při ZŠ Zlatá stezka 387 pod vedením paní vychovatelky Kocourkové Tanec pro princezny a tanec Přátelství. Také zazpíval romský folklórní soubor LUNGODROM (Dlouhá cesta)
při DDM Prachatice pod vedením paní Hrůzové. Hrou na elektrické piano provázel celým pořadem Pavel Bílý.

23.11. Pavilon 4 - autorské čtení sdružení mladých básníku z Českých Budějovic, pro studenty SPgŠ Prachatice, 11.00 hodin.

   
     Pod názvem Pavilon 4 se skrývá tvůrčí básnická skupina - Petr Andreas, Václav Kümmel a Martin Šesták. Mladí básníci Martin Šesták a Petr Andreas navštívili Prachatice. Svůj první knižní projekt "Jsou kapky vína" předvedli svým autorským čtením studentkám prachatické pedagogické školy. Autorské verše doprovázela klavírními skladbami talentovaná Viktorie Priesterová. Děvčatům se sbírka veršů velice líbila a po zakoupení si ji nechala podepsat od samotných autorů. Budou mít nejen hezký zážitek, ale i milou památku.

27.11. Známé/neznámé Prachatice - výstava fotografií a dokumentů ve spolupráci se Státním okresním archivem Prachatice. Vernisáž výstavy je od 16.30 hodin ve výstavních prostorách MěK. Ukončení výstavy 31.1. 2008.

    
     Vernisáž zajímavé výstavy o Prachaticích zahájila paní ředitelka MěK Prachatice Mgr. Hana Mrázová a paní ředitelka SOA Prachatice Mgr. Jana Koutná. Krásnou kulturní vložkou byly verše spisovatele Pavla Vrány v podání Valérie Zawadské. Hřejivá a potěšující slova o naší práci a přípravě výstav a akcí z úst vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu paní Mgr. Růženy Štemberkové a místostarosty města pana Ing. Martina Malého byla obrovským poděkování pro naší knihovnu.

27.11. DNY POEZIE - Valerie Zavadská a Pavel Vrána čtou poezii žákům prachatických základních škol - 9.00 - 12.00 hodin.

ZŠ NÁRODNÍ

 

ZŠ VODŇANSKÁ

 

ZŠ ZLATÁ STEZKA 240

 

ZŠ ZLATÁ STEZKA 387

 
     Spisovatel Pavel Vrána a herečka Valérie Zawadská vyšperkovali letošní "Dny poezie" opravdu na 1*. Navštívili společně všechny prachatické základní školy, kde dětem předčítali veršované pohádky a básničky. Při pohádkách děti ani nedutaly a při básničkách se bavily a smály, že byla radost se na ně podívat. Pan Vrána a paní Zawadská umí tak krásně pracovat s hlasem a mimikou obličeje, že děti chtěly neustále číst další a další básničky. Bylo to prostě SUPER.


27.11. DNY POEZIE - divadelní aktovky DESIRÉE a LAUTREC Pavla Vrány v podání Valerie Zawadské - v 18.00 v Radničním sále. Vstup zdarma, ale je nutné si zamluvit místenky ve studovně MěK.

   
     Dvě krásné divadelní jednoatovky v podání Valérie Zawadské a spisovatele Pavla Vrány nechávaly přítomné posluchače v Radničním sále skoro bez dechu. Hry v předvedení obou aktérů byly opravdu nádherné.

28.11. BAREVNÝ SVĚT - spolupráce se studenty SPgŠ Prachatice, 8.25 hodin.

     
     I přes nepříznivé počasí jsme byli s dětmi ve světě plném krásných a zářivých barev. Studenti SPgŠ Prachatice, pod vedením paní profesorky Schulzové, připravili pro děti ze Základní školy Zlatá stezka 387 pásmo barevných říkadel, pohádek, her a písniček. Děti se velice rády do tohoto barevného světa zapojily a odnesly si s sebou i dáreček, který si samy vyrobily.


30.11. Klub maminek, Mami, čti aneb výchova ke čtenářství - děti a lidová slovesnost - program pro maminky s dětmi s paní profesorkou Schulzovou ze SPgŠ v oddělení pro děti a mládež v 9.30 hodin.

 
     Byl jednou jeden domeček ....., tak začíná nejen pohádka, ale také vzácné rady paní profesorky Schulzové, jak učit dětičky od toho nejútlejšího věku číst. Paní profesorka seznamovala maminky s lidovou slovesností a metodami, kterými mohou své děti vést hravou a nenásilnou formou k zájmu ke knize, ke čtenářství a čtení. Zatím co maminky pozorně poslouchaly a měly spousty dotazů, jejich děti si spokojeně hrály s knihovnicemi. Maminky, děti i knihovnice se těší na prosincové setkání s paní profesorkou - tentokrát nás čeká dětská poezie. 
___________________________________________________________________________________________

ŘÍJEN

Besedy:

12.10. Informatika a dětské časopisy - SPgŠ I.A, 11.00
19.10. Informatika - ZŠ Volary 6.A - 8.15, 6.B - 10.00
24.10. Pověsti Prachaticka a okolí, Povídám, povídám pohádku - ZŠ Vitějovice 1. - 5. tř., 8.00

TÝDEN KNIHOVEN:
1.10. Zahájení prodejní výstavy knih nakladatelství THOVT - 9.00 hodin slavnostní zahájení výstavy v oddělení pro děti a mládež za účasti poslance parlamentu a starosty města Prachatice Ing. Jana Bauera, herečky Valerie Zawadské, spisovatele Pavla Vrány a zástupců MěÚ Prachatice a nakladatelství THOVT. Prodejní výstava knih potrvá do 31.10. 2007 (prodejní slevy).

   

   
     Letošní Týden knihoven měl ještě mňamkový podtext - "Knihovnická bašta". Aby si naši návštěvníci a hosté opravdu smlsli, připravila knihovna pestré zahájení a uvítání do tohoto týdne. Navštívily nás pohádkové postavičky a děti ze Základní školy Vodňanská s třídními učitelkami a připravily si pro pana starostu města Ing. Jana Bauera, vedoucí odboru kultury školství a cestovního ruchu Mgr. Růženu Štemberkovou, zastupitele města Mgr. Václava Kuneše, zástupce nakladatelství THOVT paní Sedláčkovou, Pastýříkovou a pana Skaláka, ředitelku MěK Prachatice Mgr. Hanu Mrázovou, herečku Valerii Zavadskou a spisovatele Pavla Vránu opravdu krásný pořad písniček. Protože tyto děti byly již našimi Pasovanými čtenáři, společně s paní ředitelkou Mgr. Hanou Mrázovou popasovaly pana starostu, aby mu nebylo líto, že ještě není Pasovaný čtenář. Hned poté, co se pan starosta stal čtenářem, darovala mu zástupkyně ředitelky Eva Jilečková knihu s věnováním knihovny a on zarecitoval společně s paní Zawadskou krásnou báseň. Děti mu tleskaly a očička jim jen zářila.

1.10. Velké Říjnové Společné Čtení s Valerií Zawadskou a Pavlem Vránou - v oddělení pro děti a mládež: 9.30 hodin pro základní školy.

     
     Ale ani děti nepřišly o svoji ňaminku. Nakladatelství THOVT pro ně slavnostně otevřelo prodejní výstavu knih s velkými slevami a hlavně zajímavými knihami. Paní Zawadská a pan Vrána dětem četli pohádky a básničky z vlasní tvorby. Děti se hlavně bavily známými i neznámými hlavolami, na kterých si mohly zamotat své neposedné jazýčky.

1.10. Intimní poezie a divadelní aktovky DESIREE a LOTREK Pavla Vrány v hereckém podání Valerie Zawadské - 10.30 hodin v Radničním sále MěÚ Prachatice pro studenty SPgŠ.

   
     A v neposlední chvíli jsme při mlsání a baště nezapomněli ani na dospělé posluchače, kterými byli studenti SPgŠ Prachatice ze IV. ročníků. V Radničním sále paní Zawadská a pan Vrána předvedli divadelní jednoaktovku DESIREÉ a předčítali Intimní poezii Pavla Vrány. Tento pořad měl velice kladný ohlas.

1.10., 8.10., 15.10., 22.10. a 29.10. Klubíčko - odpolední setkání dětí v knihovně s programem - 13.00, 13.45 spolupráce sociálního oboru MěÚ Prachatice, městské knihovny a dětí ze ZŠ Zlatá stezka 387.

 
     Městská knihovna Prachatice ve spolupráci s Městským úřadem Prachatice-odborem sociálních věcí pořádá pro děti ze ZŠ Zlatá stezka 387 každé pondělí v měsíci odpolední setkání v knihovně. Snažíme se zde s dětmi prohlubovat vztah ke knihám a čtenářství.

1.10 - 5.10. Pět dní pro neziskový sektor - prezentace městské knihovny.

2.10. Náš dům zní smíchem IV. - otevření již čtvrté výstavy prací České unie karikaturistů v 16.00 hodin ve výstavních prostorách MěK. Tentokrát na téma kniha, knihovna, knihovnictví. Výstava potrvá do 17.11. 2007.

   
     Již čtvrtou výstavu pod názvem Náš dům zní smíchem zahájila Městská knihovna Prachatice. Naši známí a slavní karikaturisté nakreslili pro tuto výstavu karikatury na téma kniha, knihovna, knihovnictví a opravdu toto téma a kresby nemají chybu. Po slavnostním zahájení výstavy paní ředitelka Mgr. HanaMrázová přivítala  zastupitele města Ing. Miroslava Bojanovského, všechny přítomné karikaturisty v čele s předsedou České unie karikaturistů panem Břetislavem Kovaříkem a místopředsedou Ivanem Hanouskem. Vzácným hostem na této výstavě byl JUDr. Ivo Jahelka, který nám pro slavnostní a humornou náladu zahrál něco málo ze svých písní.

2.10. Hudební pořad se zpívajícím právníkem JUDr. Ivem Jahelkou - 17.00 hodin v Radničním sále. Vstupné zdarma, ale je nutné si zamluvit místenky ve studovně MěK.

   
     Další "Knihovnickou baštou" pro naše návštěvníky bylo pochopitelně předešlé zahájení výstavy karikaturistů Náš dům zní smíchem IV., ale také vystoupení JUDr. Ivo Jahelky v Radničním sále. Nejen, že byl sál plný posluchačů, ale doslova plakal smíchem. Pan Jahelka svými humornými písněmi a poznatky sebranými ze soudních síní posluchače tak bavil, že to doslova a do písmene v sále "řvalo" smíchy.

3.10. Tajemství tvoření - beseda s malířem Jaroslavem Šerých - 10.15 navštíví studenty SPgŠ a od 15.00 hodin pobeseduje pro seniory v Radničním sále MěÚ Prachatice.

   
     Pod tímto tajemstvím se skrývají krásné besedy o malířství akademického malíře Jaroslava Šerých. Pan malíř nejdříve besedoval se studenty SPgŠ Prachatice o výtvarném umění a malířství. Odpoledne navštívil seniory v Radničním sále a o své malířské tvorbě předal ty nejlepší poznatky včetně ukázek svých prací.

3.10. Provázkiáda - 10.45 sbírání klubíček přátelství spojené s pestrým programem - ZŠ Zlatá stezka 387.

 
     I v letošním roce děti navazovaly provázky a uzlíky přátelství. Pomáhala jim s tím krásná beruška. Děti zářily radostí.

 4.10. Pověsti pražské - divadelní představení Evy Hruškové a Jana Přeučila pro základní školy: 8.15 ZŠ Vodňanská, 9.45 ZŠ Národní, 11.00 ZŠ Zlatá stezka.

 
      

4.10. Vyhlášení ČTENÁŘSKÉ LIGY - literární soutěž pro dětské čtenáře.

1.10. - 6.10. AMNESTIE VŠECH UPOMÍNEK.

8.10. a 15.10. Internet pro začátečníky - studovna MěK 9.00 - 11.00 hodin.

9.10. HUDEBNÍ PODZIM S KNIHOVNOU II. - Prima Quintett - hudební pořad od 15.00 hodin v Radničním sále.

 
     Druhé setkání seniorů s Hudebním podzimem bylo opět příjemné. Navštívila nás hudební skupina Prima Quintett, která svým žánrem byla velice blízká posluchačům. Toto hudební posezení se setkalo s velkým ohlasem.

23.10. HUDEBNÍ PODZIM S KNIHOVNOU III. - Procházka českou operetkou - hudební pořad od 15.00 hodin v Radničním sále.

 
     Sólisté Jihočeského divadla České Budějovice zpívali seniorům krásné árie z českých a světových operet. Z jejich nádherného sametového hlasu a perfektní akustiky Radničního sálu naskakovala až "husí kůže."
___________________________________________________________________________________________

ZÁŘÍ

Besedy:

17.9. Informatika - Gymnázium Prachatice, 10.00 a 10.55
18.9. Bajky a jejich vypravěči - Gymnázium PT sekunda, 11.45
19.9. Už umím číst - ZŠ Vodňanská, II.A, 8.15
24.9. Informatika - VOSŠ Prachatice, 11.20 a 12.15
25.9. Evropská literatura - ZŠ Vodňanská, 7. tř., 14.00

3.9. Vyhlášení výtvarné soutěže „ Jak vnímám Šumavu podle Karla Klostermanna“
- pro základní a střední školy prachatického okresu ve spolupráci s knihovnami regionu
Vernisáž nejlepších prací se bude konat v Zimní zahradě MěÚ Prachatice 7.2. -29.2.2008.


4.9. Svět Martiny Kopřivové – výstava fotografií a literárních děl známé modelky – ve výstavních prostorách MěK Prachatice. Vernisáž výstavy se koná od 16. 00 hodin. Výstava potrvá do 29.9. 2007.

    
    Proč zrovna modelka a výstava o ní v knihovně? To proto, že Martina není jenom slavná modelka, ale i stejně slavná spisovatelka. Napsala čtyři knihy, které jsou k vypůjčení u nás v knihovně. Všechny knihy, které Martina napsala jsou o životě kulturistů, modelek, jejich starostech a radostech. Čtou se jedním dechem. Martina ještě před vernisáží své výstavy, kterou zahájil místostarosta pan Ing. Martin Malý, pobesedovala se studenty na SPgŠ Prachatice a SOU Netolice.

13.9. Beseda se spisovatelem Zdeňkem Janíkem - 13.30 v Domově seniorů Mistra Křišťana Prachatice.

     Pan spisovatel Zdeněk Janík, který svými besedami a autorským čtením potěšil již všechny věkové skupiny zde u nás v knihovně, navštívil i obyvatele Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích. Senioři se zájmem poslouchali vyprávění a čtení pana Janíka. 


25.9. HUDEBNÍ PODZIM S KNIHOVNOU I. - Milan Drobný – hudební pořad od 15.00 hodin v Radničním sále.

 

   
     Seniorské občanské sdružení, pobočka Prachatice, pod záštitou Městské knihovny Prachatice, pořádá "Hudební podzim s knihovnou". Hudební podzim se skládá ze čtyř hudebních, na sobě nezávislých, pořadů pro seniory. V prvním pořadu nás navštívil a potěšil svými krásnými písněmi a melodiemi slavný a známý Milan Drobný. Každý, kdo se tohoto "Hudebního podzimu s knihovnou" zúčastní, obdrží "Pamětní list pro účastníky" s podpisy účinkujících.
_________________________________________________________________________________________________

SRPEN

Doma na jihu - výstava Hitrádia Faktor potrvá ve výstavních prostorách MěK do 31.8. 2007.


27.8. Pohádky pro zvířátka - čtení z knihy Marie Kubátové od 9.30 hodin v oddělení pro děti a mládež (akce je v rámci Prázdninového pasu).

     Knihovna zakončila letní prázdniny čtením z krásných knih Marie Kubátové, která 8. srpna oslavila 85. narozeniny. Pohádky pro zvířátka se četly v oddělení pro děti a mládež a akce probíhala v rámci Prázdninového pasu.
_________________________________________________________________________________________________

ČERVENEC

Doma na jihu - výstava Hitrádia Faktor potrvá ve výstavních prostorách MěK do 31.8. 2007.


2.7. Soutěž KOLOTOČ - od 9.30 hodin v oddělení pro děti a mládež (akce je v rámci Prázdninového pasu).

     Knihovna zakončila letní prázdniny čtením z krásných knih Marie Kubátové, která 8. srpna oslavila 85. narozeniny. Pohádky pro zvířátka se četly v oddělení pro děti a mládež a akce probíhala v rámci Prázdninového pasu.
_________________________________________________________________________________________________

ČERVEN

Besedy:

13.6. Násilí kolem nás - ZŠ Vodňanská 9. tř., 11.00
20.6. Povídám, povídám pohádku - MŠ Vitějovice, 9.30

Výstava Krajská knihovna Ĺudovíta Štúra ve Zvolenu – ve výstavních prostorách MěK PT. Výstava potrvá do 23.6. 2007.


1.6. Den dětí – Saša Rašilov na Parkáně nebo při nepřízni počasí v MěK - odd. pro děti a mládež (10.00).

     
     Hurááááá, je tady zase Saša Rašilov. Městská knihovna a odbor kultury, školství a cestovního ruchu městského úřadu připravily pro děti autogramiádu se známým a oblíbeným hercem Sašou Rašilovem. Protože i počasí dětem k jejich svátku popřálo a sluníčko pálilo, sešly se děti ze základních a mateřských škol na Parkáně, kde jim Saša rozdával Prázdninové pasy a hlavně podpisy. Musely jsme děti usměrňovat, aby nám milého Sašu neušlapaly.

7.6. Úspěchy venezuelské vlády – audiovizuální beseda se zástupci Bolívarovské republiky Venezuela – 16.00 – 17.30 zasedací místnost MěÚ Prachatice(Stará radnice) I. patro.

CHARGÉ D´AFFAIRES a.i. MARÍA JOSÉ BÁEZ LORETO

     Zástupkyně Bolivarianské republiky Venezuela navštívila naše město Prachatice a pobesedovala se studenty prachatického gymnázia a seniory o své zemi.

12.6. Čtenářská liga – Putování s Večerníčkem do OK Freyung.

     Soutěž Čtenářská liga dospěla do finále a 16 vítězů jelo do Freyungu na pohádkové soutěžení s dětmi z freyungského gymnázia. Celým naším přátelským soutěžním kláním nás provázel hodný Večerníček. A protože to bylo soutěžení pohádkové, doprovázely nás i další pohádkové a večerníčkové postavičky - rozpustilá a stále skotačivá Pipi Dlouhá punčocha, krásná a milá Popelka, veselí a dovádiví králíci z klobouku Bob a Bobek, pilná včelka Mája a také kouzelnický kluk Harry Potter. Všechny tyto soutěže připravovala naše knihovna. Okresní knihovna Freyung a místní gymnázium připravilo soutěž na téma Pán prstenů. Aby si děti procvičily i zeměpisné znalosti, nachystali zástupci Euroregionu soutěž v přiřazování mapek ke státním vlajkám. Všechny soutěže se opravdu vydařily a děti byly velice nadšené a příští mezinárodní přátelské soutěžení je plánováno v Prachaticích. Aby se děti před cestou domů zklidnily, navštívily po dobrém obědě místní zámek Vlčí kámen s přírodovědným muzeem. Byly to opravdu nezapomenutelné zážitky.

PŘIVÍTÁNÍ V OKRESNÍ KNIHOVNĚ FREYUNG
     
 
POHÁDKOVÉ SOUTĚŽENÍ:
Popelka
   
Bob a Bobek - králíci z klobouku
 
 


18.6. Čítárna U Čerta s knihou, Příběhy cvrčka a štěňátka (9.30).
22.6. Klub maminek – Prázdniny se blíží (náměty her), v 9.30-10.30 v oddělení pro děti a mládež. Pro děti bude připraven program.
26.6. Doma na jihu-výstava Hitrádia Faktor - vernisáž výstavy v 16.00 hodin ve výstavních prostorách MěK. Výstava potrvá do 31.8. 2007.
_______________________________________________________________________________

 KVĚTEN

Besedy:

15.5. Už umím číst - ZŠ Zlatá stezka 240 I.B, 8.30
17.5. Králové žili nejen v pohádkách - ZŠ Vitějovice, 8.00
23.5. Maminka a rodina - MŠ Skalka, 9.30
24.5. Už umím číst - ZŠ Zlatá stezka 240 I.A, 8.15
24.5. Maminka a rodina - MŠ Skalka, 9.30
31.5. Evropská literatura - ZŠ Vodňanská 7.A, 10.00

4.5. Krajská knihovna Ĺudovíta Štúra ve Zvolenu – zahájení výstavy ve výstavních prostorách MěK PT v 15.00. Výstava potrvá do 23.6. 07.

     
     Toto je název nové výstavy v městské knihovně. Výstava byla taktéž uspořádána ke Dnům slovenské kultury v Prachaticích. Zde představujeme činnost, akce, tradice a žití ve zvolenské krajské knihovně. Jsou zde vystaveny i knihy a díla slovenských autorů. Po vernisáži výstavy v naší knihovně se slavnostně otevřela výstava v Zimní zahradě městského úřadu, kde vystavují své obrazy slovenští malíři.

4.5. Besedy se slovenskými umělci

 
     V rámci Dnů slovenské kultury v Prachaticích uspořádala městská knihovna besedy pro studenty pedagogické školy a žáky Základní školy Národní. Se studenty besedovali slovenští malíři o současném moderním výtvarném umění. Základní školu Národní 1018 navštívila scénáristka a dramaturgině Tina Diosi, která zde představila svůj dokument "Město létajících slov", který ukázal život různých sociálních skupin lidí ve Zvolenu.


7., 14., 21. a 28.5. Kurzy Myš není pro kočku – společnost Attavena o.p.s., České Budějovice – 9.00-15.00 hod.


15.5. MUDr. A. Jegorov – beseda Bylinky v rukou lékaře – Radniční sál 17.00

 
     Pod tímto jarním a zajímavým názvem se skrývala beseda s MUDr. A. Jegorovem. Pan doktor pohovořil o bylinkách a jejich léčebných účincích nejen v soukromí, ale i v lékařství. Na krásně zpracovaném dokumentu návštěvníci nabyli vědomosti, praktické rady a hlavně důležité informace o návodu přípravy a účincích těchto bylinek.


23.5. Čítárna U Čerta s knihou, Pohádky z mechu a kapradí s doprovodným programem (9.30 pro MŠ)

 
     Pohádkové postavičky Křemílek a Vochomůrka nás prováděly svými večerníčkovými pohádkami. Dětem z Mateřské školy Skalka se moc líbily a vybarvovaly Křemílkovi a Vochomůrkovi za hezké odměny puntíkaté berušky. Při odchodu do školky dostaly dětičky krásné obrázky těchto pohádkových postaviček na vymalování.


24.5. Hříšní lidé království českého – talk show s PhDr. Vlastimilem Vondruškou a Petrem Traxlerem – pro žáky ZŠ Zlatá stezka 240 v Radničním sále (10.00-12.00 hod.)

   
     Na toto zajímavé historické téma besedoval pan PhDr. Vlastimil Vondruška s dětmi ze ZŠ Zlatá stezka 240. Dozvěděly se, jak se trestalo, mučilo a odsuzovalo v dobách dávného středověku za sebemenší přestupky a zločiny. Jeho zajímavé vyprávění oživil Petr Traxler středověkými písněmi za doprovodu kytary. Beseda byla velice poutavá a poučná.


25.5. Klub maminek – Kosmetika, v 9.30-10.30 v oddělení pro děti a mládež. Pro děti bude připraven program.


28.5. a 29.5. PASOVÁNÍ ČTENÁŘŮ

ZŠ Vodňanská

     
 

ZŠ Zlatá stezka 240

     
 

ZŠ Zlatá stezka 387

     
 

ZŠ Národní

     
     Letošní Pasování čtenářů proběhlo za obrovského zájmu rodičů, dětí, pedagogů a médií. Bylo opět slavnostní, nádherné a dojemné. Všech 156 dětí bylo krásně oblečeno a smály se na své rodiče, kteří na ně byli patřičně pyšní. Všechny pasované čtenáře přivítali zástupci města Prachatice. Pan místostarosta Ing. Martin Malý a paní Mgr. Růžena Štemberková, vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu poděkovali rodičům za výchovu svých dětí a pedagogům za trpělivou práci. Poté děti předvedly všem přítomným v Radničním sále, co se již ve škole naučily  a byly popasovány našim milým a vzácným hostem spisovatelkou paní Petrou Braunovou. Slavnostní pasování doprovázela rytířská skupina UTHER za znění bubnů a ochrany rytířů v plné výzbroji.


28.5. a 29.5. Besedy se spisovatelkou Petrou Braunovou

   
     
     Báječná spisovatelka paní Petra Braunová přijela do Městské knihovny Prachatice nejen popasovat čtenáře, ale také pobesedovat se studentkami pedagogické školy a dětmi prachatických základních škol. Mluvná paní spisovatelka svým vyprávěním studentky i děti tak zaujala, že se nemohly jejího legračního povídání nabažit. Pokládaly jí spoustu zajímavých otázek a na závěr besedy krásně poděkovaly a předaly kytičku nebo dáreček na rozloučenou.


29.5. Beseda s Katkou Nash-Hanušovou a její sportovní kolegyní Georgií Gould - 17.00 v Radničním sále.

   
      Prachatické rodiště a rodáky navštívila slavná sportovkyně Katka Hanušová se svojí kolegyní Georgií Gould. Přivezla s sebou i další členy  LUNA WOMEN´S MOUNTAIN BIKE TEAM, technika a manažera. Seznámila veřejnost se svými sportovními úspěchy, tréninkovým programem a životem v zahraničí.

____________________________________________________________________________

DUBEN

Besedy:

2.4. Velikonoce - ZŠ Zlatá stezka 387 1.-5. tř., 8.30 a 9.30
3.4. Velikonoce - ZŠ Zlatá stezka 240 I.B, 8.30
4.4. Seznámení s knihovnou - ZŠ Dub 1.-3. tř., 10.45
4.4. Velikonoce - ZŠ Dub 4.-5. tř., 11.30
10.4. Dobrodružná literatura - ZŠ Zlatá stezka 387 9.a, 9.B, 9.00 a 10.00
11.4. Dobrodružná literatura - ZŠ Zlatá stezka 387 8. tř., 9.00
12.4. Dobrodružná literatura - ZŠ Zlatá stezka 387 7.A, 7.B, 9.00
16.4. Vítáme jaro - MŠ Krumlovská, 9.30 a 10.15

Výstava Svatý Jan Nepomuk Neumann ve výstavních prostorách MěK potrvá do 28.4. 2007.


2.4. Velikonoční odpoledne (13.00 hod.) – v odd. pro děti a mládež budeme vyrábět velikonoční slepičky ze sena.

 
     z družiny Základní školy Národní udělaly sobě i rodičům velkou radost. S paní ředitelkou Šrámkovou z MŠ Zahradní si vyrobily velikonoční slepičky ze sena a moc se jim povedly. Do práce s výrobou slepiček se zapojily i paní vychovatelky. Všichni si  tyto vlastnoručně vyrobené slepičky odnášeli s radostí domů.


18.4. Pracovní návštěva Freyungu - dovezení nového výměnného fondu.

 
     Freyungská okresní knihovna zapůjčila prachatické knihovně opět nový knižní fond, který je možno si vypůjčit v oddělení pro dospělé čtenáře. Kromě beletrie jsou zde i turistické publikace. Paní ředitelka Schreiner připravila výměnný fond i pro dětské čtenáře, který na vás čeká v oddělení pro děti a mládež. Při této pracovní návštěvě se také domluvila soutěžní akce českých a německých dětí. Děti s nejvyšším počtem bodů v ČTENÁŘSKÉ LIZE pojedou za odměnu do Freyungu a společně s dětmi freyungského gymnázia budou ve smíšených družstvech soutěžit. Pro tento přátelský soutěžní den je připraveno nevyčerpatelné množství soutěžních klání.


19.4. Skleněné korálky (18.30 hod.) – p. Příhodová vám na internátu mládeže Zlatá stezka ukáže práci a kouzla s korálky.

 
     Paní Příhodová z Volar předvedla a ukázala studentkám SPgŠ krásnou a zajímavou práci s korálky. Děvčata si sama vyzkoušela, jak je práce s korálky složitá a že není jednoduché takovou krásu vytvořit.


23.4. Čítárna U Čerta s knihou (9.30 pro MŠ) – promítání DVD Honzík a Samuel s doprovodným programem v odd. pro děti a mládež.

   
     Na připravený pořad, spojený se čtením, Honzík a Samuel přišla mateřská škola Paraplíčko. Děti byly velice nadšené a spokojené a nejvíce se jim líbilo skládání rozstříhaných obrázků z různých pohádek.


25.4. Barevné čtení - 13.00 na SPgŠ PT budou studentky číst dětem ze ZŠ Zlatá stezka 387 své "barevné" příběhy z vlastní tvorby.

     
     Městská knihovna Prachatice ve spolupráci se SPgŠ Prachatice pokračovala v rozjetém projektu Celé Česko čte dětem. Studentky pedagogické školy si připravily pro děti čtení a dramatizaci z vlastní tvorby v podobě "barevných" příběhů, básniček, pohádek a vyprávění včetně dramatizace. Děti poslouchaly, koukaly a ani nedutaly. Celá akce byla velice zdařilá a budeme v ní nadále pokračovat. Do připraveného programu studentky děti ze ZŠ Zlatá stezka 387 zapojily osobně. Dětem se to moc líbilo, protože byly součástí dění - byly na to pyšné.


27.4. Klub maminek - Kouzlo bylinek (9.30 hod.) – p. Hettnerová pohovoří v odd. pro děti a mládež o bylinkách. Pro děti bude připraven program.

   
     >"A budeme zdraví jako ŘÍPY". To ale jenom v případě, že budete pít dobré čaje z ješte lepších bylinek. Maminky se v dnešním Klubu dozvěděly drahocenné rady od paní Hettnerové z Herby o tom, jak správně a ve správný čas používat bylinky jak pro sebe, tak pro své dětičky. Jejich ratolesti zase až tak bylinky nezajímaly a tak jsme skládaly housenku, prohlížely si knihy a malovaly jarní sluníčko.

___________________________________________________________________________

 

BŘEZEN

Besedy:

2.3. Informační beseda o knihovně - SoU a U Netolice, 9.30
9.3. Xenofobie a rasismus - ZŠ Vodňanská  3. tř., 8.45
22.3. Seznámení s knihovnou - ZŠ Zbytiny, 11.00
27.3. Velikonoce - MŠ Skalka, 9.30
28.3. Velikonoce - ZŠ Dub 3.tř., 8.45
28.3. Dětská literatura - ZŠ Dub, 9.30
29.3. Velikonoce - MŠ Skalka, 9.30

 

Carpe diem – výstava foto, materiálů a prací pana Michala Huvara a jeho nakladatelství Carpe diem ve výstavních prostorách MěK Prachatice. Výstava potrvá do 3.3. 2007.

6.3. Svatý Jan Nepomuk- výstava k 30. výročí Svatořečení Jana Nepomuka Neumanna. Vernisáž výstavy od 16.00 hodin ve výstavních prostorách MěK PT. Ukončení výstavy 28.4. 2007.

   
     Letošní 30. výročí svatořečení sv. Jana Nepomuka Neumanna slaví knihovna výstavou, kterou uspořádala ve výstavních prostorách MěK.  Je zde ve stručnosti zobrazen celý život prachatického rodáka. Vernisáže se zúčastnili zástupci KÚ České Budějovice Ing. K. Hrabáková, Ing. Bc. L. Zíma, delegace z Obernburgu, rodného města otce Jana N. Neumanna, v čele s panem starostou Walterem Berningerem a zástupci církve pan vikář Sládčik a pan děkan Liška. Slavnostní slovo na vernisáži si vzal i starosta města Prachatice Ing. Jan Bauer. Hosty vernisáže byla herečka Simona Postlerová s manželem kytaristou Zdeňkem Hráškem. MěK Prachatice je takový předkonvoj velkých oslav tohoto světce, které bude pořádat město Prachatice. Jsme velice pyšni na to, že sv. J. N. Neumann je rodákem z Prachatic. Velké poděkování náleží všem, kteří nám při shánění materiálů k výstavě byli velice nápomocni.

 

6.3. Posezení s milými hosty-manžely herečkou Simonou Postlerovou a kytaristou Zdeňkem Hráškem. Beseda v Radničním sále v 17.00 hodin. Vstupné je zdarma, ale je nutné si zabezpečit místenky ve studovně MěK.

   
     Herečka Simona Postlerová s manželem, kytaristou, Zdeňkem Hráškem v naplněném Radničním sále vyprávěli své zážitky z umělecké sféry. Vyprávění doprovázeli hrou na kytaru a zpěvem. Posezení s milými hosty bylo opravdu příjemné.

7.3. Celé Česko čte dětem –  9.00-11.30 čtení regionálních spisovatelů: Roman Kozák, Ivo Stehlík, Martina Zíková a Ondřej Fibich a celebrit: Saša Rašilov, Vanda Hybnerová, Tomáš Petřík na ZŠ, 14.30 seminář pro SPgŠ, pedagogické pracovníky a knihovníky v Radničním sále, 16.30 seminář pro rodiče v Radničním sále.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

 
 

PANÍ VANDA HYBNEROVÁ A MARTINA ZÍKOVÁ

 
 

PÁNOVÉ SAŠA RAŠILOV A ROMAN KOZÁK

 
 

PÁNOVÉ TOMÁŠ PETŘÍK A ONDŘEJ FIBICH

 
     Na podporu projektu Celé Česko čte dětem Městská knihovna Prachatice zorganizovala "čtecí maraton" na všech prachatických základních školách. Čtecího maratonu se ochotně a s nadšením zúčastnili regionální spisovatelé Martina Zíková, Roman Kozák, Ivo Stehlík a Ondřej Fibich. Nerozlučnými partnery jim byly naše slavné herecké celebrity Vanda Hybnerová, Saša Rašilov a Tomáš Petřík. Velkou ctí pro knihovnu byla i návštěva ředitelky projektu Mgr. Evy Katrušákové z Ostravy, místostarosty města Ing. Paška a vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Mgr. Štemberkové. Tento maraton měl na všech školách velký ohlas, ale nejen tam - spisovatelé a celebrity byli tak nadšeni, že je již naplánována další akce. Všem dětem i jejich rodičům a prarodičům přejeme hodně přečtených knih.

7.3. Čítárna U Čerta s knihou – od 13.00 hodin regionální spisovatelé čtou dětem – v odd. pro děti a mládež.

19.3. Internet je můj kamarád– 13.30-14.30 v odd. pro děti a mládež.

 
     Jako každý rok se naše knihovna účastnila března-měsíce internetu. V dětském oddělení si děti, které ještě neumí pracovat a vyhledávat na internetu, mohly za pomoci knihovnice vyzkoušet různé vyhledávače a postupy jak pracovat s internetem.

19.3. a 26.3. Internet pro začátečníky - 9.00-11.00 ve studovně MěK.

26.3. Čítárna U Čerta s knihou – 9.30 pro MŠ, 13.00 pro družiny a veřejnost promítání DVD „ZAHRADA“ s doprovodným programem – v odd. pro děti a mládež.

   
     Nádherné pohádce Jiřího Trnky ZAHRADA neodolaly děti z MŠ Krumlovská. Rošťárny kluků a nezbedného kocoura se všem moc líbily. Někdo fandil klukům a někdo kocourovi. Po promítání si děti nakreslily obrázek - co jim ze Zahrady nejvíce utkvělo v paměti. Na odpoledním setkání se promítání moc líbilo i maminkám s dětmi a dětem z družiny Zlatá stezka.

30.3. Klub maminek –  9.30-10.30 - ruční práce-velikonoční dekorace v oddělení pro děti a mládež.

 
     Velikonoce se kvapem blíží, a tak jsme chtěli maminky naučit jednoduchou dekoraci a zdobení velikonočních vajíček. Maminka pilně pracovala a klučík jí zdatně a se zájmem pomáhal. Když se unavil a "všechna vajíčka nazdobil", pustil se s paní knihovnicí do prohlížení leporel, což se mu velice líbilo. 

30.3 - 31.3. Noc s Andersenem (pouze pro přihlášené)  - vyhodnocení a vyhlášení výsledků výtvarně-literární soutěže Josefa Lady.

     

       

   

     Hurááá, paráááda, no konečně... to byla slova radosti dětí, které celý rok trpělivě a s nadšením četly a sbíraly body do Čtenářské ligy. Patnácti nejlepším dětem se dostalo odměny v podobě spaní s Andersem v knihovně. Součástí Noci s Andersenem bylo vyhlášení výsledků a vítězů výtvarně-literární soutěže "Josef Lada dětem a děti Josefu Ladovi. Dvacet pozvaných vítězů bylo pozváno do knihovny a slavnostně a sladce odměněni. A už nám nastalo to správné napětí - co se bude celý večer a celou noc dít. Jelikož se blíží velikonoce, barvily jsme s dětmi vajíčka a dělaly krásná žlutá kuřátka. Celý večer probíhalo nespočetné množství soutěží, her, čtení, vyprávění a také jsme nezapomněly na četování s ostatními knihovnami v republice. Po noční procházce a hledání pokladu jsme se lehce občerstvily, umyly a šup do spacáků, kde se děti těšily nočnímu čtení. Pak už jsme jenom spaly, spaly a spaly. Po probuzení se děti nasnídaly a už na ně čekali rodiče. Děti byly po ránu trochu unavené, ale šťastné. Těšíme se na příští NOC.

_____________________________________________________________________________________________________

 ÚNOR

Carpe diem – výstava foto, materiálů a prací pana Michala Huvara a jeho nakladatelství Carpe diem ve výstavních prostorách MěK Prachatice. Výstava potrvá do 3.3. 2007.

1.2. Autorské čtení Pavla J. Hejátka– 10.00 aula gymnázia, 13.45 ZŠ Zlatá stezka

   
     Studenty prachatického gymnázia a žáky Základní školy Zlatá stezka navštívil zajímavý spisovatel, novinář, básník a publicista Pavel J. Hejátko. Zajímavý byl nejen svým tetováním a  piercinkem, ale také svými básněmi, které se zájmem všichni poslouchali. V Radničním sále s panem Hejátkem na téma jeho básní diskutovala mladší skupinka lidí.

19.2. Čítárna U Čerta s knihou- 9.30 pro MŠ, 13.00 pro družiny a veřejnost promítání DVD „Broučci“ s doprovodným programem – v odd. pro děti a mládež.

     
     Děti z mateřské školy Krumlovké ulice přišly za námi do Čítárny U Čerta s knihou na promítání DVD BROUČCI. Broučkům, kteří prožívali různá dobrodružství na pasece, děti stavěly z víček krásné domečky, kytičky a sluníčko, aby bylo broučkům veselo. Malému Jindříškovi, který přišel na odpolední promítání s maminkou se Broučci líbili tak, že si DVD s časopisem půjčil domů.

23.2. Klub maminek– 9.30-10.30 ruční práce Ubrousková technika  (v oddělení pro děti a mládež).

   
     Tentokrát jsme v klubu přivítaly maminky, které rády pracují s ubrouskovou technikou. Knihovnice, paní Vandlíčková, maminkám ukázala jak si nenáročnou technikou vyrobit z ubrousků krásný obrázek nebo dekoraci do bytu. S maminkami s chutí pracovaly i dětičky. Nakonec si vyrobené obrázky nesly domů.

26.2. Masopust v knihovně– ve 13.00 hodin pro družiny a veřejnost (odd. pro děti a mládež)

 
     Už je opět čas Masopustu a my jsme se s dětmi veselily v dětském oddělení. Děti ze Základní školy Zlatá stezka PT přišly v krásných maskách. Velké soutěžení v pojídání koblih se dětem velice líbilo a moc jsme se nasmály. V dalších soutěžích, které pro děti připravily knihovnice, bylo také veselo.

28.2. Ukončení I. kola Čtenářské ligy

______________________________________________________________________________________________________

 LEDEN

9.1. Carpe diem - Z krajiny révového listu - výstava knih, fotografií, materiálů a prací pana Michala Huvara a jeho nakladatelství Carpe diem. Pan Huvar byl oceněn v letošním roce ve Francii cenou Zlatá obrazovka. Vernisáž výstavy se uskuteční 9.1. v 16.00 ve výstavních prostorách MěK Prachatice. Výstava potrvá do 3.3. 2007.

Z krajiny révového listu - beseda s promítáním cestopisného filmu Michala Huvara, který je fotograf, cestovatel, spisovatel ... v Radničním sále v 17.00. Místenky je nutno zamluvit ve studovně MěK - ZDARMA.

 
     Rok 2007 zahájila městská knihovna výstavou nakladatelství Carpe diem pod názvem Z krajiny révového listu. Zakladatel Carpe diem, pan Huvar, na vernisáži krátce pohovořil o činnosti nakladatelství a provedl nás stručně výstavou. Jeho hostem byl jihomoravský malíř Antonín Vojtek, který zde sloužil v padesátých letech v kasárnách a na Prachatice má ty nejkrásnější vzpomínky. Po zahájení vernisáže jsme se i s návštěvníky odebrali do Radničního sálu na cestopisnou besedu doprovázenou krásným povídáním obou pánů. Jako vrchol příjemného podvečera bylo shlédnutí filmu pana Huvara Z krajiny révového listu, což bez dechu nadchlo všechny přítomné.

18.1. Jak se dělají noviny - beseda s redaktorem Miroslavem Fuchsem pro studenty SPgŠ PT na DM Zlatá stezka - 18.30 hodin.

 
     Beseda s redaktorem týdeníku Jihočeský kurýr pro okresy Český Krumlov a Prachatice se konala na DM Zlatá stezka. Pan Míra Fuchs besedoval se studentkami SPgŠ Prachatice o tom, jak vznikají noviny. Studentky se zájmem poslouchaly a dávaly panu Fuchsovi zajímavé otázky, na které jim ochotně odpovídal. 

26.1. Klub maminek-Masopustní masky - program pro maminky a děti v odd. pro děti a mládež (9.30-10.30).

   
     I v tomto roce bude pokračovat v dětském oddělení Klub maminek. Lednové setkání s maminkami a dětičkami bylo na téma "Masopust". Maminkám jsme ukázaly návrhy, styly a výroby masopustních masek pro děti a hned jsme si jednu masku zkusily vyrobit. S dětičkami jsme si četly, prohlížely knihy a houpaly jsme masopustního šášu na koníčku. Maminky po dvou hodinách návštěvy v dětském oddělení odcházely spokojené a s maskou pro děti.

29.1. Čítárna U Čerta s knihou-To nejlepší z večerníčků - promítání DVD s doprovodným programem. V oddělení pro děti a mládež v 9.30 pro MŠ a 13.00 pro družiny a veřejnost.

      
     Na promítání pohádek z DVD do Čítárny U Čerta s knihou se přišly podívat dětičky z mateřské školy Zahradní. Po shlédnutí nejlepších pohádek z večerníčků jsme všichni skládali rozstříhané mozaikové pohádky o Rumcajsovi, Krtečkovi, Makové panence a další. Povídali jsme si o pohádkách a pohádkově jsme se na závěr rozloučili. 

 Akce s článkem
Podobné články