Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení. Více informací zde.

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky

HISTORIE KNIHOVNICTVÍ V PRACHATICÍCH


V roce 2006 si prachatické knihovnictví připomene hned tři důležitá výročí - 29. září uplyne 85 let od zřízení české veřejné knihovny podle prvního knihovnického zákona, který ukládal obcím povinnost zřídit pro menšinu čítající alespoň 400 obyvatel knihovnu. 29. října to bude 60 let od znovuotevření veřejné městské české knihovny po 2. světové válce a 8. prosince si připomeneme již 110 let od otevření české spolkové knihovny pro veřejnost v Prachaticích vůbec. 


Cílem uspořádání knihovnické konference bylo důstojné připomenutí vzniku veřejného knihovnictví v Prachaticích.
Program začal za zvuků knihovnické fanfáry Městské knihovny Prachatice, pokračoval slavnostním nástupem všech zaměstnanců MěK Prachatice, které přivedla za doprovodu bubnů skupina O.S. SHS UTHER družina dobových zvyků pod vedením pana Tomáše Chvala.

Pan Chval jmenovitě představil všechny zaměstnance MěK PT včetně jejich výčtu dosažených výsledků.

Po představení se ujala slova ředitelka MěK Prachatice Mgr. Hana Mrázová a všechny ty, kteří přijali nejen pozvání, ale připravili i svůj příspěvek na konferenci, pasovala knihovnickým žezlem ve tvaru otevřené knihy na čestné čtenáře MěK Prachatice. "Pasovací glejt" nově pasovaným předávala zástupkyně ředitelky paní Eva Jilečková.

Po slavnostním ceremoniálu začal vlastní program konference. 

  • Historie prachatického knihovnictví-promítání DVD "Cesta za čtenářem, aneb historie knihovnictví v Prachaticích" vyrobená Studiem JVP (Mgr. Hana Mrázová, ředitelka MěK Prachatice)
  • Město Prachatice a jeho knihovna (Ing. Jan Bauer, starosta města Prachatice a poslanec Parlamentu ČR, kterého z důvodu pracovních povinností mimo Prachatice zastoupila Mgr. Růžena Štemberková-vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu) 
  • Jihočeský kraj-regionální funkce knihoven (Ing. Kamila Hrabáková, vedoucí kultury, památkové péče a cestovního ruchu)

Následovala přestávka . Po přestávce začal program křtem práce ředitelky MěK PT Mgr. Hany Mrázové "Historie veřejné knihovny v Prachaticích od roku 1946". Kmotrem se stal PhDr. Vít Richter. 

  • Aktuální problémy a trendy v knihovnictví (PhDr. Vít Richter, ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR)
  • Regionální funkce knihoven a Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích(PhDr. Květa Cempírková, ředitelka Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, PhDr. Zuzana Hájková, vedoucí útvaru knihovnictví a odborného vzdělávání Jihočeské vědecké knihovny ČB)
  • Přeshraniční spolupráce Okresní knihovny ve Freyungu a Městské knihovny Prachatice (Notburga Schreiner, ředitelka Okresní knihovny ve Freyungu SRN)
  • Spolupráce úspěšné obce s úspěšnou neprofesionální regionální knihovnou (Stanislava Barantálová, starostka obce Borová Lada, kterou zastoupila paní Elvíra Běhounová)
  • Spolkový život jihočeských knihovníků (Daniela Wimmerová, předsedkyně jihočeské sekce Svazu knihovníků a informačních pracovníků)


Konference se také zúčastnili následující starostové Stanislav Chval (Čkyně), Ludvík Friedberger (Husinec), Václav Vostradovský (Kvilda), Miroslav Roučka (Vacov), Stanislava Chumanová (Vimperk), Radek Mrkvička (Volary), Petr Kubašta (Vlachovo Březí), Petr Šebelík (Stachy) a místostarostka Iveta Lahovcová (Žárovná).
Dále knihovníci z profesionálních i neprofesionálních knihoven prachatického okresu, ředitelky knihovny v Českém Krumlově, Táboře a Jindřichově Hradci i se zástupci svých knihovníků, zástupci knihovny ve Strakonicích.

Programem, organizací i přivítáním ve městě Prachatice byli všichni přítomní nadšeni a nešetřili chválou. O úspěšném výběru programu svědčí, že téměř všichni vydrželi až do konce konference. S velkou lítostí se omluvili a odešli jen ti, které čekaly neodkladné záležitosti.
Všechny příspěvky byly velice kvalitně a odborně připraveny, ale největšího úspěchu dosáhlo promítání DVD "Cesta za čtenářem aneb historie knihovnictví v Prachaticích" vyrobená Studiem JVP. S velmi kladným přijetím a velkým potěšením bylo přijato předtočené pozdravení účastníků konference od pana starosty ing. Jana Bauera, který se musel z důvodu poslaneckých povinností na konferenci omluvit.
Průběh oslav a konference byly spolufinancovány nejen za podpory města, ale i z prostředků EU v rámci iniciativy Společenství INTERREG IIIA.