Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení. Více informací zde.

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky

Husův dům č.p. 71


Tento starobylý dům č.p.71, který byl postaven na rohu ulic Věžní a Husovy se v dnešní době nazývá Husův dům. Podle pověsti v domě pobýval Mistr Jan Hus, když chodíval do městské školy v Prachaticích. Pověst byla dokládána dnes již bíleným nápisem na stěně jedné z místností: „… v této jizbě bydlil Jan Hus leta panie 13… zde zůstával“. V památné světničce v roce 1950 akademický malíř František Fišer odkryl a konzervoval zde dosud neznámou bytovou malbu s rostlinnými motivy.


Knihovna - okno  Knihovna - ředitelna  Žižkův dům
 
Někdy bývá dům nazýván také Žižkův dům, neboť prý zde bydlel Jan Žižka, když navštěvoval prachatickou školu. Nikde však není doloženo, že Žižka v Prachaticích do školy chodil. Pravděpodobnější je, že po dobytí města mohl být Žižka v domě ubytován, protože v roce 1422 v Prachaticích pobýval a psal odtud své listy.

V letech 1540 – 1557 byl dům renesančně upravován. Z té doby pochází cenná sgrafitová výzdoba, kterou se neznámí tvůrci snažili dosáhnout pravidelného rozvrhu průčelí orámováním starších, po ploše průčelí, nepravidelně rozložených oken. 
 
 
Sgrafito na fasádě
 
Atika je složena z volutových štítků, jejichž forma pochází z lombardské renesance. Do domu vede kamenný portálek s růžicemi, nad přízemním oknem jsou znatelné stopy někdejšího znaku Vyšehradského proboštství (dva křížem položené klíče) a znaku Viléma z Rožmberka (jezdec na koni). Dominantou prvního poschodí je valená lunetová klenba zdobená bohatou sítí žeber.
 
Budova knihovny  Podesta  Oddělení pro dospělé
 
Dům byl opravován v roce 1909 malířem Lukeschem. Další rekonstrukce proběhly v letech 1960, 1972, 1986 a naposledy v roce 2001.
Od roku 1966 tento renesanční historický dům sloužil potřebám okresní knihovny. Od ledna 2003 činnost knihovny pokračuje pod oficiálním názvem Městská knihovna Prachatice.