Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení. Více informací zde.

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky

Knihovna J. V. Plánka Vlachovo BřezíKomenského 345
384 22 Vlachovo Březí
Vedoucí knihovny: Helena Fraňková
388 320 018
Počet obyvatel v obci: 1709
Evidenční číslo: 4126
49° 5' 0.7278", 13° 57' 9.4568400001476"
kategorie: Profesionální knihovny

Výpůjční doba

dnes zavřeno
pondělízavřeno
úterý12:00 - 16:00
středa13:00 - 17:00
čtvrtek12:00 - 16:00
pátek08:30 - 12:30 13:30 - 17:30
sobotazavřeno
nedělezavřeno

Poskytované služby

Kopírování
MVS z Prachatic
MVS z celé ČR
Obchod v místě
On-line katalog
Pořádání akcí
Veřejný internet


Historie:

Rozhodujícím podnětem pro vznik první vlachobřezské knihovny bylo národní uvědomění a vlastenectví. První veřejná knihovna byla založena díky tehdejším místním učitelům a pokrokovým občanům v roce 1886. Podle zápisu v protokolu Řemeslnické besedy Plánek ve Vlachově Březí se tak stalo 11.února toho roku. Byla to tedy veřejná spolková knihovna. Spolu s tehdejším ochotnickým divadlem se stala základem osvětové činnosti Řemeslnické besedy, která uctila památku vlachobřezského rodáka, truhláře, samouka a písmáka, vlastníka mnoha knih a přítele F.L.Čelakovského. Žil ve Vlachově Březí a později ve Strakonicích v letech 1789-1865. Jeho jménem je dnes pojmenována zdejší Městská knihovna Jana Vlastislava Plánka, profesionální kulturní zařízení.Veřejná knihovna ve Vlachově Březí byla zpočátku zásobena především knihami z darů zdejších movitějších občanů-vlastenců. Ale její fond rostl i díky prosbám zdejších vzdělanců o poskytnutí knižních darů,které byly uveřejňovány v časopisech s celonárodní působností. První výpůjčky čtenářům pocházely z fondu cca 200 knih. Prvními nadšenými, pečlivými a dobrovolnými knihovníky byli většinou zdejší učitelé a řemeslníci. Vlachobřezská knihovna byla v r.1950 zařazena do jednotné soustavy veřejných knihoven. 

V tomto období se na dalším rozvoji knihovny významně podílel Jan Horák, který se později stal ředitelem Okresní knihovny v Prachaticích.Knihovna byla přestěhována do prostorných suchých místností v tehdejší budově kina a byla rozdělena na odělení pro mládež a dospělé. Tím byl položen základ k její profesionalizaci. První profesionální knihovnicí byla Věra Košinová Po ní nastupuje další profesionální pracovnice, Helena Šoulová (Fraňková). Fond se dále rozrůstá, čtenářů přibývá a knihovna se v roce 1985 opět stěhuje. Tentokrát do nově upravených prostor bývalé školy na náměstí Svobody. Je vybavena novým mobiliářem, audiotechnikou a má tak dobré podmínky k dalšímu rozvoji svého kulturně-výchovného poslání. 

Po revolučních změnách v roce 1989 knihovna opět mění působiště. Tentokrát se stěhuje do volných prostor v postranním křídle zdejší Základní školy, v roce 1993 je vybavena prvním počítačem a sousedství nově založené Základní umělecké a mateřské školy i Základní školy vytvoří další možnosti spolupráce. 

Současnost:

Dnes má Městská knihovna J.V. Plánka na 14.000 svazků a přes 200 čtenářů. Má k dispozici jednu místnost a malou kancelář. Prostory bohužel nevyhovují, knihovna má velmi stísněné podmínky jak pro uložení fondu, tak zejména pro kulturní činnost. Přesto pořádá řadu zajímavých akcí, od vzpomínkových podvečerů na místní slavné osobnosti, přes výstavy, hodiny informatické výchovy až po večery poezie. Knihovna používá knihovní systém Clavius, poskytuje meziknihovní výpůjční služby, zodpovídá dotazy, umožňuje přístup k internetu na dvou počítačích pro veřejnost. Třetí počítač slouží knihovnici pro práci v knihovnickém systému Clavius. Knihy i časopisy jsou zpracovány v databázi knihovny a půjčují se přes načítání čárových kódů do paměti počítače. Od roku 2010 lze fond Městské knihovny prohledávat v on-line katalogu.