Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení. Více informací zde.

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky

Obecní knihovna Strunkovice nad Blanicí384 26 Strunkovice n. Bl.
Vedoucí knihovny: Mgr. Eva Sahulová
obecní úřad 388 327 102
Počet obyvatel v obci: 1203
Evidenční číslo: 3189
49° 5' 4.7594994", 14° 3' 15.62859216"
kategorie: Neprofesionální knihovny

Výpůjční doba

právě zavřeno (otevíráme v 14:00)
pondělí14:00 - 17:00
úterýzavřeno
středazavřeno
čtvrtek14:00 - 17:00
pátekzavřeno
sobotazavřeno
nedělezavřeno

Poskytované služby

REKS
MVS z Prachatic
Obchod v místě
On-line katalog
Parkování u knihovny
Pořádání akcí
Veřejný internet
Výměnné soubory z MěK Prachatice


Historie:

V Památné knize Obecné školy ve Strunkovicích se objevuje první zmínka o strunkovické knihovně až tehdy, kdy dle nařízení vlády republiky Československé ze dne 5.11.1919, jímž se provádí zákon o veřejných knihovnách obecních ze dne 22.7.1919 byla i zde založena knihovna. Nalézá se na radnici v předsíni 1.třídy. Poprvé se půjčovalo 9.1.1921. Svazků se čítá úhrnem 180, způsobilých ku četbě jest 108 knih.


Ze zápisů v Pamětní knize Obecné školy ve Strunkovicích jsem vypozorovala přímou souvislost mezi školou a knihovnou. Knihovna byla vždy v této době spravována nějakým učitelem. Propojení bylo velmi těsné. Školní akce i akce města byly pořádány v prostorách knihovny a naopak. Knihovna byla zřízena přímo ve škole a knihovníky ve velké většině byli učitelé - čekatelé(např. 27.11.1927 pořádal osvětový sbor pietní vzpomínku na zdejšího občana a spisovatele Bohumila Havlasu na památku padesátého výročí jeho smrti v Alexandropoli.


Po druhé světové válce se obnovila činnost lidové knihovny ve Strunkovicích nad Blanicí. Během let se vystřídalo několik dobrovolných knihovníků a knihovnic např. pan Andrej Brozs, paní Zdeňka Švecová.

Současnost:

Dnes vede knihovnu Mgr. Eva Sahulová, učitelka Základní školy ve Strunkovicích.


Knihovna se několikrát stěhovala,ale od roku 1998 se nachází v budově Městyse ve Strunkovicích nad Blanicí.


Fond knihovny má jednu zvláštnost – knihovna vlastní unikátní soubor knih autorů, kteří měli vztah k tomuto kraji: Bohumil Havlasa, Julius Zeyera, Josef Holeček a Václav Beneš Třebízský. Tyto poklady vázané v kůži dostala knihovna darem od pana doktora Hanče.


Knihovna využívá výměnné soubory a meziknihovní výpůjční službu z MěK Prachatice. Je také zapojena do Regionálního knihovnického systému Clavius REKS.


Knihovna nabízí svým čtenářům a návštěvníkům kromě půjčování knih a časopisů, různých besed, soutěží a kulturních akcí také bezplatný přístup k internetu, díky kterému nabízí informace ze státní a veřejné správy a mnoha dalších zdrojů.